Rodinné stříbro
Stará radnice se nachází v centru Ostravy. Od roku 1931 v budově, ve které se v dávných dobách rozhodovalo o vývoji města, sídlí Ostravské muzeum. To nyní naopak připomíná historii a tradice města.
Současnost a historie pojí tyto tři rodinné příběhy z WEBOVNICE. Každý je jiný, přesto mají něco společného.
Příběh první
Stálé muzejní sbírky Ostravského muzea obohatila na měsíc výstava grafik, které vytvořil během svého života Jindřich Gola. Jeho vnuk Štěpán Járka ( student ostravské univerzity, katedry výtvarné výchovy pedagogické fakulty) vzdal hold svému již zesnulému dědečkovi.
Jindřich Gola se narodil v Ostravě. Jeho výtvarná tvorba je spojena s místem pozdějšího bydliště Bruntálem a Krnovem.
V šlépějích Jindřicha Goly pokračovala jeho dcera Kateřina Košnovská Járková. Ta se zapsala jako iniciátorka kulturních aktivit v muzeu v Bruntále.
Její syn a vnuk Jindřicha Goly, Štěpán Járka, nyní v Ostravě studuje a zároveň se věnuje pedagogické činnosti. Tradice rodu pokračuje. Poselství této rodiny je předáváno nové generaci.
Příběh druhý
Velkou zásluhu na vzniku dokonalé prezentace výstavy grafiky Jindřicha Goly má architekt Roman Kuba. Tento blízký rodinný přítel Jindřicha Goly finančně podpořil vznik jedinečného katalogu a plakátu k výstavě v Ostravském muzeu.
Katalog upoutá nově zpracovanými fragmenty z díla Jindřicha Goly, které jako rodinné STŘÍBRO aktuálně a citlivě upravil vnuk Štěpán Járka do podoby odpovídající industriálnímu charakteru Ostravy.
Rodina architekta Romana Kuby má také své zajímavé kořeny. Předkové i nová mladá generace se věnují převážně architektuře. Tato rodina se zapsala do povědomí široké veřejnosti unikátními architektonickými klenoty, které zdobí nejen Ostravsko. Mnohé z nich zkrášlují místa daleko za hranicemi naší země.
Příběh třetí
Mravenci prospektoři hledají a ochraňují hodnoty skryté pod povrchem. Silná rodinná pouta mezi ně bezesporu patří.
Rodina Zlatokopa Henryho- Jindřicha Hořelici přijela do Zlatých Hor v roce 1954. Henry založil své muzeum právě před 25 lety. Vznik jeho soukromých sbírek je datován mnohem dříve. Jeho syn Patrik Hořelica převzal „prozatímně“ štafetu v roce 2012. Přetavil rodinné stříbro zlato k užitku všech hledačů nepomíjivých hodnot a svobody ducha.
Henryho poklady se neztratily, stejně jako jeho smysl pro humor a recesi. Můžete se královsky pobavit nově vzniklými vychytávkami:
- rebelské pojetí muzejnictví a výstavnictví, inspirované postřehy odborníků, umělců, filozofů a nových světových trendů formou expozice Království Zlatokopa Henryho v muzeu Zlatých Hor
- prezentace aktivit z minulosti i současnosti formou internetové truhlice pokladů WEBOVNICE
- celorepubliková klání mladých talentovaných umělců Král rebelů
- ORLOJ REBELŮ na hradě Helfštýn
- a hlavně všude neúnavně šmejdící mravenci prospektoři
Rodinné stříbro ZLATO KRÁLE REBELŮ A DOBRODRUHŮ může takto v budoucnu trvale obohacovat nové generace.
Každá rodina má své rodinné stříbro. Je jen na nás, zda jej hodíme do starého šrotu nebo budeme hledat cestu, jak jeho hodnotu „ocenit“ jiným způsobem.